Jak zabezpieczana jest praca mieszadła w przypadku zaniku napięcia zasilania?
Sterowniki UMS umożliwiają nadzór nad kilkoma urządzeniami zewnętrznymi w funkcji czasu. Są odpowiedzialne między innymi za pracę mieszadła. Zanik napięcia powoduje przerwanie pracy mieszadła, a gdy napięcie wraca, to urządzenie włącza się w sposób automatyczny, a jego praca rozpoczyna się dokładnie w tym samym miejscu. Dzieje się tak dlatego, że sterowniki UMCS wyposażone są w zegar czasu rzeczywistego, który umożliwia oddzielenie pór dnia i utworzenie programów sterujących. Po zaniku napięcia cykl pracy może zostać odtworzony, dlatego sterowniki umożliwiają także pauzowanie i wznawianie procesów.
Zaawansowana automatyka w regulatorach temperatury
Dzięki zegarom czasu rzeczywistego praca urządzeń jest chroniona przed skutkami zaników napięcia i możliwy jest powrót do przerwanego cyklu pracy. Obecnie wiele zakładów przetwórstwa żywności inwestuje w zasilanie awaryjne, które uruchamia się w momencie zaniku napięcia sieciowego. Nawet jeśli nastąpi krótka przerwa przed włączeniem zasilania awaryjnego, to mieszadło nie restartuje się, ale kontynuuje realizowany wcześniej program pracy. Proces może być kontynuowany i nie musi być przeprowadzany od samego początku, co pozostaje nie bez znaczenia dla ciągłości prac oraz wydajności produkcji. Sterowniki chronią nie tylko przed zanikami napięcia, ale także przed nieumyślną ingerencją operatora.
Sterowanie mieszadłem odbywa się na podstawie podstawowych programów, które mogą zostać zmodyfikowane i dostosowane do konkretnych potrzeb. Fabrycznie instalowane są 2 programy do mycia udojni i 2 do mycia schładzalników, a każdy program może składać się z maksymalnie 50 kroków i może trwać 99 minut.