Możliwości modyfikacji i tworzenia programów w sterownikach serii ums
Żyjemy w czasach, w których technologia okazuje się bardzo pomocną dziedziną życia dla każdego z nas. To dzięki niej nie musimy zamiatać podłogi ręcznie, bo możemy uruchomić robota sprzątającego, nie trzeba też ręcznie zmywać naczyń, gdyż powierzamy to zadanie zmywarkom. Jednak tego typu ułatwienia są dostępne także na większą skalę - w zakładach produkcyjnych czy firmach transportowych, magazynujących bądź handlowych. Jednymi z takich urządzeń są sterowniki, które znacznie ułatwiają organizację pracy. Jak one działają i czy można w nich tworzyć własne programy? Dziś wyjaśniamy ten temat.
Sterowniki serii UMS – czym są?
Sterowniki serii UMS oferowane przez firmę MAKOT to programowalne sterowniki czasowe stosowane przede wszystkim w branży mleczarskiej oraz chłodniczej. Okazują się one niesamowicie pomocne przy sterowaniu kilkoma urządzeniami zewnętrznymi w funkcji czasu. Mogą one na przykład zarządzać myciem schładzalników mleka i udojni czy sterować mieszadłem w zbiorniku, a dzięki takiej automatyzacji osoby pracujące przy tego typu urządzeniach mogą dużo lepiej i łatwiej zarządzać całymi procesami. Sterowniki te skonstruowane są więc w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadać faktycznym potrzebom firm i zakładów branży mleczarskiej oraz chłodniczej, ale także wszystkich innych firm, które w swojej pracy potrzebują różnego rodzaju sterowania czasem i urządzeniami. Są one tym bardziej pomocne, że w razie potrzeby podlegają możliwości stworzenia własnego programu odpowiadającego konkretnym potrzebom. Jak to działa?
Programowalność sterowników serii UMS
Sterowniki serii UMS dają użytkownikowi wiele możliwości, ale w razie potrzeby jest też możliwe samodzielne ich zaprogramowanie w zależności od potrzeb danego zakładu czy branży. Choć można z powodzeniem stosować wyłącznie już zainstalowane w nich programy, to jednak możliwość ich modyfikacji, a nawet całkowitego stworzenia od podstaw może okazać się nieoceniona przy pewnych specyficznych urządzeniach czy procesach. Taka elastyczność zapewnia najlepsze wykorzystanie sterownika, tak aby faktycznie okazał się on dużą pomocą i odciążeniem.
W jaki sposób można modyfikować lub tworzyć programy w sterownikach serii UMS? Należy zdać sobie sprawę, że opcje te są odpowiednio zabezpieczone przed nieumyślnym wprowadzeniem zmian dlatego, aby wejść w tryb programowania, należy najpierw wcisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk przez 15 sekund, a następnie wpisać indywidualny kod dostępu. Po wejściu w tryb programowania za pomocą przycisków na wyświetlaczu możemy wybierać poszczególne funkcje sterownika i ich wartości, które możemy samodzielnie ustawić. W ramach modyfikacji gotowego programu możemy na przykład ustawić ilość czy czas trwania pojedynczych kroków, a nawet przy dowolnych krokach przypisać do sterownika (jedynie serii UMS-T) funkcje takie jak wyświetlanie temperatury czy utrzymywanie zadanej temperatury przez konkretny okres czasu. Aby wpisać nowy, własny program do sterownika, należy utworzyć nową tabelę, która wyglądać powinna podobnie do tabel programów fabrycznie zainstalowanych. W tabeli takiej możemy zapisać potrzebne nam funkcje, na przykład: ustawienie funkcji zegara, ustawienie programu aktywnego rano bądź aktywnego po południu, ustawienie ręcznego włączania pompy lub mieszadła, a także ograniczenie czasowe dla tej czynności. Możliwe jest także powrócenie do ustawień fabrycznych.
Wszystkie te kroki możliwe do wykonania pokazują, jak bardzo profesjonalne i zaawansowane technologicznie są sterowniki serii UMS dostępne w firmie MAKOT. Możliwość modyfikacji i tworzenia własnych programów jest niezwykle praktyczna i pozwala na dostosowanie sterownika precyzyjnie do konkretnych potrzeb, a to sprawia, że sterowniki takie bez wątpienia zaliczane są do najlepszych na rynku.