Zasady działania regulatorów temperatury
Regulatory temperatury służą do przeprowadzania precyzyjnych pomiarów oraz kontroli temperatury w pomieszczeniu. Używane są głównie w zakładach przetwórstwa mleka oraz w przemyśle spożywczym, gdzie montowane są w takich urządzeniach, jak schładzalniki mleka, sterylizatory czy pasteryzatory. Dzięki nim możliwe jest przechowywanie warzyw i owoców w odpowiednich warunkach. Wyjaśniamy, jak działają te urządzenia.
Z czego składają się regulatory temperatury?
Oferowane przez naszą firmę profesjonalne regulatory temperatury składają się z trzech podstawowych części:
- czujnika temperatury,
- regulatora cyfrowego,
- elementu wykonawczego.
Czujnik temperatury mierzy wartość procesową, a następnie przesyła wynik do regulatora. Elementem pomiarowym, oprócz czujnika temperatury, mogą być czujniki rezystancyjne i termoelektryczne oraz przetworniki: wilgotności, ciśnienia i poziomu przepływu. Kolejną częścią urządzenia jest termoregulator. Porównuje on otrzymaną, zmierzoną uprzednio wartość do wartości zadanej i wysyła wartość sygnału sterującego prosto do elementu wykonawczego, będącego ostatnią częścią regulatora temperatury. Po otrzymaniu sygnału sterującego element wykonawczy; na przykład stycznik elektromagnetyczny lub falownik włącza, lub wyłącza napięcie sterujące.
Jak działają sterowniki temperatury?
Zasada działania sterowników temperatury jest zatem dość prosta. Jej istotą jest różnica między wartością zadaną a faktyczną temperaturą w pomieszczeniu. Na jej podstawie regulator wysyła sygnał regulacyjny, w efekcie czego grzałka urządzenia zostaje włączona lub wyłączona.
W naszej ofercie znajdą Państwo trzy różne rodzaje regulatorów temperatury z serii SMT. Wszystkie to urządzenia wysokiej jakości, zapewniające bardzo dokładne pomiary. Te z serii 01, 02 i 03 umieszczone są w obudowie panelowej do zabudowy. Z serii 04 natomiast umieszczone zostały w obudowie i przeznaczone są do montowania na szynie. Wyposażone zostały dodatkowo w wyjścia z przykręcanymi złączami.